Динаміка попиту та пропозиції на ринку праці в Україні через співвідношення кількості актуальних вакансій і поданих резюме на популярних сайтах пошуку роботи в Україні robota.ua та work.ua за період 01.03 - 31.03.2021.
Із високою вірогідністю можемо стверджувати, що COVID-19 змінив наше життя, якщо не назавжди, то на доволі тривалий період. Немає галузі економіки в країні, яка б не зіткнулася із проблемами, що спричинила пандемія та її наслідки. Одним із перших відреагував на виклики, спричинені коронавірусом, ринок праці, перейшовши масово на віддалену роботу.
Національне агентство кваліфікацій продовжує аналіз поточної ситуації на ринку праці України, щодо попиту та пропозиції на робочу силу. Проаналізувавши та порівнявши дані із сайтів пошуку роботи за березень 2021 року та грудень 2020 року, простежуємо тенденцію до збільшення кількості вакансій і резюме.
Кількість розміщених вакансій за березень 2021 року в середньому становила 113,6 тис., а за грудень 2020 року – 64,2 тис., що свідчить про збільшення на 49,4 тис. Кількість поданих резюме за березень 2021 року в середньому становила 320,8 тис., тоді як за грудень 2020 року – 242,19 тис., тобто збільшилась на 78,61 тис.
Відмічаємо, що в середньому на 1 вакансію у грудні 2020 року претендували 4 особи, а у березні 2021 року – 3 особи, тобто кількість претендентів зменшилась на 1 особу.
Аналізуючи Топ-3 категорій за кількістю вакансій, бачимо, що середня заробітна плата у пропонованих робочих місцях становить 13,5 тис. грн. Роботодавці більше зацікавлені в тому, щоб працівники працювали на повну зайнятість (~92%).
За результатами аналізу статево-вікової структури Топ-3 сфер зайнятості за резюме бачимо, що за статевою ознакою у таких категоріях як: «Адміністративний персонал. Водії. Кур’єри», а також «Робітничі спеціальності. Виробництво» переважають чоловіки (51% та 73,6% відповідно), на противагу категорії «Роздрібна торгівля», де домінують жінки (74,8%). За віковою ознакою у всіх категоріях переважають особи віком 25-54 років. Найнижча очікувана середня заробітна плата серед резюме становить 9 тис. грн. – «Роздрібна торгівля». Така тенденція може бути пояснена відсутністю досвіду роботи в претендентів. У розділі «Володіння мовами» кандидати в основному вказують мови ЄС, а саме: англійську, польську та німецьку.
Слід відзначити, що у березні 2021 року порівняно з груднем 2020 року серед усіх професійних сфер щодо яких проводився аналіз, саме в нижче наведених категоріях спостерігається найпомітніше зменшення кількості вакансій:
↓ «Робітничі спеціальності. Виробництво. Персонал для дому» – на 0,7 %;
↓ «ІТ» – на 0,9 %;
↓ «Роздрібна торгівля» – на 0,4 %;
↓ «Адміністративний персонал. Водії. Кур’єри» – на 0,3 %;
↓ «Логістика. Митниця. Склад» – на 0,3 %;
↓ «Маркетинг. Реклама. PR» – на 0,3%;
↓ «Бухгалтерія. Податки. Фінанси підприємства» – на 0,2 %.
Професійні сфери, де спостерігається збільшення кількості відкритих вакансій:
↑ «Продажі. Клієнт-менеджмент» – на 0,3 %;
↑ «Будівництво. Архітектура» – на 0,5 %.
Спостерігаємо також зменшення кількості поданих резюме за категоріями:
↓ «Адміністративний персонал. Водії. Кур’єри» – на 0,3 %;
↓ «ІТ» – на 0,1 %.
Найбільший приріст по резюме відбувся у таких професійних категоріях:
↑ «Роздрібна торгівля» – на 0,8 %;
↑ «Продажі. Клієнт-менеджмент» – на 0,2 %.
Серед професійних сфер, які не зазнали змін:
«Робітничі спеціальності. Виробництво. Персонал для дому»; «Логістика. Митниця. Склад»;
«Готельно-ресторанний бізнес. Туризм»;
«Бухгалтерія. Податки. Фінанси підприємства»;
«Маркетинг. Реклама. PR»; «Будівництво. Архітектура».
Вважаємо, що попри несприятливі соціально-економічні умови, спричинені жорсткими карантинними заходами, пов’язаними із протидією COVID-19, оптимізм все ж має переважати!